جشنواره فیلم کهربا  

اعلام فراخوان

نشست خبری در راستای برگزاری اولین جشنواره فیلم دفاع مقدس استان خراسان رضوی با حضور دبیر جشنواره جناب آقای فرهنگ نژاد

پیرو نشست‌های برگزار شده اولین جشنواره فیلم دفاع مقدس استان خراسان رضوی با عنوان جشنواره فیلم «کهربا» با حضور سردار سرتیپ دوم پاسدار «حسینعلی یوسفعلی‌زاده» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش­‌های دفاع مقدس خراسان رضوی و جواد فرهنگ نژاد معاون هنری و امور سینمایی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش­‌های دفاع مقدس خراسان رضوی مقرر گردید به منظور ایجاد بستر مناسب برای کشف استعدادهای استان اولین جشنواره فیلم دفاع مقدس در استان خراسان رضوی برگزار ‌شود.

دبیر اولین جشنواره فیلم دفاع مقدس خراسان رضوی بیان کرد: این جشنواره با موضوعات 1- نقش دفاع مقدس در ابعاد اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی 2- نقش دفاع مقدس در الگوسازی فرهنگی، عدالت و مبارزه با فساد 3- نقش ادارات، نهادها، سازمان­ها و اقشار مردمی در دفاع مقدس 4- شهدای مدافعین حریم وطن در برقراری نظم و امنیت و دفاع از ارزش‌ها 5-  شهدای مدافعین حرم در دفاع از حریم اهل البیت (علیه السلام)  برگزار خواهد شد.

وی در خصوص قالب‌های جشنواره اظهار کرد: جشنواره فیلم کهربا در هشت قالب شامل ساخت مستند، فیلم داستانی، فیلمنامه نویسی، نماهنگ، فیلم کوتاه و بلند ویدئویی و پویانمایی برگزار می‌شود.

فرهنگ‌نژاد ادامه داد: جشنواره استانی است و فراخوان جشنواره از طریق بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس اعلام شده است ولی رقابت درون استانی و برای ظرفیت سنجی استعدادهای هنرمندان استان است.

دبیر اولین جشنواره فیلم دفاع مقدس خراسان رضوی ابراز کرد: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره تا ۳۱ مرداد ماه ۹۸ است و داوری آثار در شهریور ماه توسط سه تا پنج داور استانی صورت خواهد گرفت.

فرهنگ‌نژاد افزود: اکران فیلم‌ها همزمان با هفته دفاع مقدس به مدت هفت روز در سینماهای سطح شهر مشهد به‌ویژه سینما هویزه و سینما اطلس خواهد بود. مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان همزمان با آخرین روز از هفته دفاع مقدس در مشهد برگزار خواهد شد.

سردار یوسفعلی‌­زاده در این نشست با اشاره به اهمیت هنر در تبیین اندیشه­‌های انقلاب اسلامی اظهار داشت: حوزه اندیشه و فکر زمانی در جوامع ثبت و ضبط و ماندگار می­‌شود که تکیه به هنر داشته باشد و حوزه فیلم و سینما یکی از حوزه­‌های بسیار ماندگار و اثرگذار هنر است.

وی افزود: اگر ایثار، از خودگذشتگی و نقش آفرینی مردم در عرصه­‌هایی که نیازمند حضور جهاد و دفاع از داشته‌­های انقلاب اسلامی نبود ملت کشورمان 40 سالگی انقلاب را نمی­‌توانست جشن بگیرد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش­‌های دفاع مقدس خراسان رضوی خاطرنشان کرد: یکی از مدیریت­‌های اثربخش اداره­‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌­های دفاع مقدس استان، مدیریت هنری و سینمایی است که جامعه هنرمندان می­‌توانند مُقَوم این مدیریت باشند.

این مسئول تأکید کرد: جشنواره فیلم «کهربا» می‌­تواند بستری را فراهم آورد تا هنرمندان حوزه فیلم و سینما آثار فاخری را در حوزه دفاع مقدس و در خصوص شهدا و ایثارگران به عنوان سرمایه­‌های انقلاب که از تمام هستی خود گذشتند، تولید کنند.

یوسفعلی‌­زاده با اشاره به مردمی بودن دفاع مقدس ابراز داشت: همان‌گونه که دفاع مقدس توسط یک تشکیلات خاص اداره نشد و همه اقشار مردم در خلق این حماسه عظیم نقش داشتند، باید دستگاه‌­ها، نهادها و تشکل­‌های فرهنگی، اداره‌­کل حفظ آثار و نشر ارزش‌­های دفاع مقدس استان و هنرمندان عرصه فیلم و سینما را یاری کنند.

این مسئول در پایان، غنی بخشی جشنواره فیلم دفاع مقدس استان خراسان رضوی با تکیه بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری را خواستار شد.

در ادامه این نشست «جواد فرهنگ­‌نژاد» معاون هنری و سینمایی اداره‌­کل حفظ آثار و نشر ارزش‌­های دفاع مقدس خراسان رضوی در خصوص اولین جشنواره فیلم دفاع مقدس استان خراسان رضوی ابراز داشت: اولین جشنواره فیلم دفاع مقدس استان خراسان رضوی با عنوان جشنواره «کهربا» نام گذاری گردیده است که فراخوان آن رسماً اعلام شده و پذیرای آثار علاقه­‌مندان خواهد بود.

وی افزود: محورهای جشنواره فیلم دفاع مقدس استان خراسان رضوی ایثار، شهادت، مقاومت، پایداری، عیم، پژوهش و فناوری و معنویت و اخلاق است.

معاون هنری و سینمایی اداره‌­کل حفظ آثار و نشر ارزش‌­های دفاع مقدس خراسان رضوی ادامه داد: علاقه­‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌­توانند آثار خود را تا 31 مردادماه سال 1398 از طریق سایت جشنواره به آدرس kahrobafestival.com و یا به آدرس مؤسسه آموزش عالی فردوس (دبیرخانه جشنواره فیلم «کهربا») واقع در بلوار شهید کلاهدوز - شهید کلاهدوز 30 ارسال کنند.


برای این مطلب امکان ارسال نظر وجود ندارد